niedziela, 11 grudnia 2011

Jak psy widzą świat?

Według wielu idei ludzkich pies widzi jedynie na czarno-biało, a jego wzrok jest bardzo słaby. Nic omylnego -  chociaż wzrok psa nie jest jego najlepszą stroną, to i tak widzi lepiej od większości zwierząt. Człowiek podczas swojego rozwoju opiera się głównie na swoim wzroku, natomiast u psa tą rolę zastępuje węch i słuch. Psy mają jedynie 10 % ludzkich receptorów wzrokowych. Z kątem widzenia jest u psów jednak lepiej. Kąt widzenia człowieka to 180 stopni, a psa to aż 250 stopni. 
Wzrok psa jednak jest przystosowany do pracy o zmroku. Pupil ma wtedy większą źrenicę, oraz dodatkową warstwę odbijającą światło umieszczoną za siatkówką ( dlatego też psu święcą się oczy na żółto, gdy poświęcimy w niego ). Wystarczy mu jedynie 1/4 światła potrzebnego człowiekowi.
Chcesz sprawdzić, jak to widzi pies? Weź przezroczystą folię i posmaruj ją wazeliną. Ciężko cokolwiek ostro zobaczyć, co? Pies widzi rozmyte nieostre obrazy właśnie dlatego, że jego oko nastawione jest na zbieranie większej ilości światła. Dlatego też pies lepiej widzi ruszające się przedmioty, niż nieruchome. I dlatego zastygnięcie w bezruchu jest sygnałem uspakajającym. Jeśli więc chcesz zwrócić uwagę, węszącego psa - zacznij biegać w kółko, wydając głośne odgłosy i machając rękami. Nie ma takiej możliwości, że pies nie zwróci na Ciebie uwagi. Na pewno przybiegnie zaintrygowany twoim zachowaniem, lub chociaż odwróci wzrok od tropu ( to jest też dobra pora na wydanie komendy ). 
Omówmy teraz  rzecz, która jest szczególnie ważna dla właścicieli czworonogów - więc jakie kolory tak na prawdę widzi pies? Ludzie często nastawiają się, przy zakupie piłek lub innych zabawek na kolor czerwony - niby taki intensywny i pies na pewno go zobaczy pośród wysokich traw. Nic bardziej omylnego! Czerwony to wbrew pozorów najmniej widoczny kolor dla psa. Jest to w jego palecie barw ciemnoszary, lub nawet czarny. Więc jak widzi pies? Podstawowe barwy w jakich widzi pies to niebieski ( który dla niego jest prawie granatowym) oraz żółty(który jest prawie brązowym ). Przy zakupie musimy kierować się bardziej swoim gustem-jaką piłkę dostrzeżemy pośród trawy. Zielony, pomarańczowy i żółty psy wrzucają do jednej beczki - te kolory są dla nich jedynie żółtawe. Fioletowy i niebieski - to jedynie szaro-niebieski. Jeśli więc jesteś nastawiony na długie spacery z psem i pomarańczową piłeczką - wiedz, że dla niego to kolor taki sam jak trawa. Psy bardziej skupiają sie na jaskrawości danego przedmiotu. Dlatego też przedmioty o barwach kontrastowych są bardziej widoczne. Wszystko jednak zależy od podłoża. W zimę kolory muszą być jaśniejsze, natomiast w lato - dobrze gdyby były ciemniejsze. Wyłącznie w takim wypadku pies będzie wstanie rozróżnić zabawkę od ziemi. Dobre dla psa są też przedmioty wielokolorowe-na przykład łaciate, napaćkane, w różne wzory. Należy jednak pamiętać, że wzór musi być duży. Małe nakrapiane plamki nie stanowią dla psa różnicy, natomiast na przykład niebieskie frisbee z żółtymi dużymi plamami - już tak. 
Dla psa wzrok jest jedynie dodatkiem. Pies kieruje się głównie węchem i słuchem. Nadmierne kierowanie się wzrokiem, to wada, ponieważ pies w takim też momencie wyłącza inne organy jak mózg, węch i słuch i kieruje się tylko na podstawie tego, co niezbyt dobrze widzi. Wzrok może jedynie pomóc-na przykład gdzie wbić kły upolowanej zwierzynie.


_____________________
Dziękuję jak ktoś dobrnął do końca.
Pisałam wszystko sama, może niezbyt dokładnie
i często robiłam błędy logiczne i gramatyczne,
ale post został napisany w około 20 minut.

2 komentarze:

  1. A ja kupiłam swojemu czerwoną piłeczkę ;DD

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne podsumowanie:) napisalas najwazniejsze informacje:) nalezy jeszcze nadmienic,ze kazdy pies w zaleznosci od funkcji, ktora jego rasa sprawuje ma inny kat i ostrosc widzenia ;)
    Gratuluje wpisu, bede musiala pomyslec nad zabawkami w kontrastowe ciapki:)

    Pzdr
    Ola&Nitro

    OdpowiedzUsuń